راه تجار

Telex Release

Telex Release چیست؟

در میان بسیاری از اصطلاحات گیج کننده در لجستیک به ویژه در حمل و نقل و اسناد موجود در آن Telex Release وجود دارد. در این مقاله از بلاگ راه تجار قصد داریم به مفهوم و کاربرد Telex Release بپردازیم.

Telex Release چیست؟

هنگامی که بارنامه صادر می‌شود، تنها 2 راه برای آزادسازی محموله وجود دارد:

  1. توسط بارنامه تایید شده یا همان Original Bill of Lading
  2. Telex Release

تلکس ریلیز در اصل پیامی الکترونیک است که توسط نماینده یا شیپینگ لاین از بندر بارگیری (POL یا port of loading) به نماینده در بندر تخلیه (POD یا port of discharge) ارسال می‌شود. این پیام نشان می‌دهد که فرستنده بارنامه اصلی (OBL) را تحویل داده است. چند معیار برای استفاده از تلکس ریلیز وجود دارد.
در ابتدا بارنامه اصلی صادر، چاپ و تحویل داده می‌شود که در اصل این بارنامه غیر قابل انتقال است. در نهایت محموله بدون ارائه OBL آزاد شده و تحویل گیرنده می‌شود.
برای فهم بهتر تلکس ریلیز، آگاهی و شناخت هدف بارنامه ضروری است. بارنامه سندی است که به عنوان ابزار حفاظتی برای فرستنده عمل می‌کند. این سند به عنوان سند مالکیت، قرارداد حمل و رسید حمل و نقل است. بارنامه را می‌توان به دو دسته قابل معامله و غیر قابل معامله تقسیم کرد. تنها زمانی می‌توان از تلکس ریلیز استفاده کرد که بارنامه به صورت غیر قابل معامله صادر شده باشد، اگرچه استثناهایی نیز وجود دارد. در فرآیند حمل و نقل، این سند مهم باید همراه با محصول ارسال شود و توسط هر یک از طرفین این فرآیند از جمله فرستنده، حامل و گیرنده تایید شود. حمل کننده به محض بارگیری کالا در کشتی، اصل بارنامه را برای فرستنده صادر می‌کند. سپس فرستنده OBL را با استفاده از پیک برای گیرنده محموله ارسال می‌کند.

تفاوت Telex Release و بارنامه

با استفاده از تلکس ریلیز می‌توان بدون نیاز به OBL محموله را آزاد و در اختیار گیرنده قرار داد. به عبارت دیگر تلکس ریلیز نشان می‌دهد که OBL به اندازه‌ای که باید مهم نیست. در صورتی که OBL را نتوان به سرعت و بدون این‌که کالا متحمل هزینه نگهداری در انبار شود به مقصد ارسال کرد، از تلکس ریلیز استفاده می‌شود. استفاده از تلکس ریلیز می‌تواند از هزینه‌های پستی جلوگیری کند.

بارنامه اصلی OBL چیست؟

OBL کاغذی است که توسط شرکت حمل کننده برای مشتری/فرستنده در بندر بارگیری صادر می‌شود. از نظر فنی سندی با عنوان “بارنامه اصلی” وجود ندارد. بلکه این سندی است تحت عنوان “بارنامه قابل انتقال” یا “بارنامه غیر قابل معامله”.

چه زمانی فرستنده درخواست تلکس ریلیز می‌کند؟

چند مورد وجود دارد که ارسال OBL می تواند اقدامی مناسب در فرآیند حمل و نقل باشد.

محدودیت زمانی

محموله قبل از تحویل OBL به گیرنده به مقصد رسیده است. هم‌چنین مدارک قبل از آخرین روز رایگان بودن کالا در انبار، ترخیص و تحویل گیرنده داده نشده است.

فرآیندهای داخلی

گاهی اوقات ممکن است اپراتور NVOCC از شیپینگ لاین درخواست تلکس ریلیز نماید تا بارنامه داخلی HBL (بارنامه تفکیکی) را برای مشتری خود صادر کند.

صرفه‌جویی در هزینه

هزینه‌ محموله پرداخت و توسط فرستنده دریافت شده و فرستنده می‌خواهد هزینه‌ای برای پیک پرداخت نکرده و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.
تغییرات

مفقود شدن

OBL مفقود شده یا اطلاعات مندرج در آن دیگر صحیح نیست.

نحوه ارسال تلکس ریلیز

در گذشته، تلکس ریلیز از طریق دستگاه مبادله پیام تلگراف ارسال می‌شد، به همین دلیل تلکس نامیده شد. با این روش درخواست و دریافت پیام‌ها دشوار بود. در زمان کنونی، شیپینگ لاین‌ها اغلب امکان درخواست تلکس ریلیز را در پلتفرم‌های آنلاین خود فراهم می‌کنند. اما متاسفانه هنوز به سطح مطلوبی در این زمینه نرسیده‌ایم، بنابراین وظیفه بررسی برای تایید فرآیند خاص بر عهده فرستنده است.

تفاوت میان Telex Release و Express Release

اکسپرس ریلیز می‌تواند به صورت کاغذی یا الکترونیک باشد. تفاوت اصلی میان آن‌ها این است که برای ارسال تلکس ریلیز، OBL صادر، چاپ و ارسال می‌شود اما در اکسپرس ریلیز OBL صادر نمی‌شود.
چه خطراتی ممکن است رخ دهد؟
اگرچه فعالیت‌ها در شیپینگ لاین به صورت منظم و اصولی انجام می‌گیرد، اما خطراتی در رابطه با Telex Release ممکن است به وجود آید.

آیا تخلیه محموله با استفاده از تلکس ریلیز در بندر خاصی مجاز است؟

در زمان مبادلات پیام تلگرافی، اسناد جعلی توسط کلاهبرداران برای سرقت محموله ارسال می‌شد. امروزه پیشرفت در تکنولوژی لزوما موجب افزایش امنیت نشده است. به غیر از تقلب، خطر اصلی دیگر در این زمینه سردرگمی است. اگر تلکس ریلیز به صورت ایمیل ارسال گردد، نوشته‌های مبهم می‌تواند منجر به تفسیر نادرست و در نتیجه تخلیه محموله در مکانی اشتباه یا تحویل به شخص دیگری می‌شود.

استراتژی کاهش

یکی از روش‌هایی که شرکت‌های حمل‌ونقل برای کاهش ریسک از آن استفاده می‌کنند این است که به ارسال‌کنندگان این امکان را می‌دهند تا واردکنندگان و صادرکنندگان درخواست خود را از طریق پلتفرم‌های آنلاین یکپارچه آن‌ها ارسال نمایند. البته دیجیتالی شدن و استانداردسازی در حال پیشرفت است، اما تا رسیدن به فرآیندهای حمل و نقل تقریباً بدون خطا راه زیادی در پیش داریم. امیدواریم که از این مقاله استفاده لازم را کرده باشید. در صورتی که پرسشی دارید می‌توانید با کارشناسان شرکت راه تجار در میان بگذارید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اخبار شرکت

حضور هلدینگ فیوچر اسکای در نمایشگاه بیگ فایو (BIG5) دبی

نمایشگاه صنعت ساختمانی بیگ فایو دبی (BIG5)  در تاریخ ۵ …

مطالعه بیشتر
نکات بازرگانی

راهنمای کامل انبارداری

راهنمای کامل انبارداری     شما هر کسب‌وکاری که داشته …

مطالعه بیشتر
اسناد تجاری

راهنمای کامل شماره EORI

اگر قصد دارید کسب‌وکار خود را در سطح بین‌المللی توسعه …

مطالعه بیشتر
متدهای-پرداخت-بین-المللی نکات بازرگانی

راهنمای کامل متدهای پرداخت بین المللی

برای کسب موفقیت در تجارت بین‌الملل و بالابردن میزان فروش، …

مطالعه بیشتر