راه تجار

بزرگ فکر کنید

دورخیز برای پیشرفت بیشتر

چالش

بیایید با همدیگر یک تصمیم هوشمندانه بگیریم

به تجربه دریافته ایم که بیشتر چالش های کسب و کارهای متوسط مربوط به بهره وری آنهاست. البته خیلی از اوقات خود صاحبان کسب و کار نیز به صورت کامل به بهره وری پایین مجموعه تحت مدیریتشان واقف نیستند.

از طرفی این چالش صرفا مربوط به فرایندهای داخلی نیست و برخی اوقات در تعامل خود با سایر شرکتها و افرادی که به ما انواع خدمات را (خدمات بازرگانی، فنی و آموزشی و …) ارائه می دهند، همچنان بهره وری پایین است و به نتیجه دلخواه نمی رسیم.

نیازهایی وجود دارند که به درستی احساس نمیشوند اما همیشه همین نیازها هستند که برطرف نکردن آنها هزینه های پنهان زیادی را به کسب و کار ما تحمیل می کنند. دلیل اینکه نیازها به درستی احساس نمی شوند نیز این است که معمولا خسارات ناشی از آنها با موفقیت در بخش دیگری جبران می شود. در واقع این نوع موفقیت ها را میتوان مرهم موقتی دانست که حواس ما را به مدت محدودی به خود مشغول می کنند، اما مشکل را به صورت ریشه ای حل نمی کنند.

آیا یک کسب و کار متوسط نیستید؟

راه حل

سرمایه گذاری روی آموزش و یادگیری بهترین سرمایه گذاری

ابتدا باید بدانید که هر مسئله بزرگی قابل حل است، به شرط اینکه آن را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید. اول از همه سعی کنید از آنچه پیرامونتان در حال اتفاق است یک الگو تهیه کنید. باید تمام روابط کاری درون شرکت و خارج از شرکت را در این الگو ببینید. حال که یک تصویر بزرگ در اختیار دارید، دیدن نقاط ضعف آن راحت تر است. با نقاط ضعف می توانید به سه شکل زیر برخورد کنید:

  1. به محض اینکه متوجه نقطه ضعف و کاستی در بخشی از کار شدید، بلافاصله جلوی آن را بگیرید.
  2. جلوی برخی از مسائلی که باعث کاهش بهره وری کسب و کارتان شده اند را نمی توان بلافاصله گرفت. در نتیجه بهتر است برنامه جایگزینی تعریف کرده و آن را به مرور به فرایندهای کاری تزریق کنید. اینگونه جلوی واکنش های احتمالی ناشی از تغییرات سریع را نیز می گیرید.
  3. ایده آل ترین حالت نیز این است که چالش ها را به فرصت تبدیل کنید. شاید نقطه ضعفی که در کسب و کار خود با آن مواجه شده اید مشکل و نقطه ضعف سایر کسب و کارها نیز باشد. اگر اندکی خلاق و با حوصله باشید می توانید این چالش ها را به فرصتی برای درآمد سازی تبدیل کنید.

در تمام این مدت نیز حتما روی رشد منابع انسانی خود نیز سرمایه گذاری کنید و در این زمینه همواره این جمله را به خاطر داشته باشید: “شخصیت را استخدام کنید، مهارت را آموزش دهید”

 

اگر برای پیشرفت بیشتر دورخیز کرده اید و میخواهید پیش از هر اقدامی فرایندهای کاری خود را عارضه یابی و حل کنید، میتوانید روی همراهی ما در کنار خود حساب کنید. خوشحال میشویم بتوانیم به شما کمک کنیم.